Instalacje hydrauliczne
Instalacje Stanisław Grabowski
Instalacje
Stanisław Grabowski
Rekuperacja
Rekuperacja to taka wentylacja, która odzyskuje energię z powietrza już raz ogrzanego.
Robi to mechanicznie, tzn. w sposób wymuszony. To wymuszenie i mechanika pozwala na pełne uniezależnienie się od grymasów pogody: wiatru, temperatury i ciśnienia, które mają ogromny wpływ na zawodność wentylacji grawitacyjnej, która w domach ze szczelnymi oknami się po prostu nie sprawdza.
ZALETY REKUPERACJI:
- zapewnia zdrowie i komfort
- indywidualnie dopasowana do potrzeb Inwestora
- zapewnia stały dopływ świeżego powietrza koniecznego do oddychania
- w 100% mechanicznie sterowalna
- gwarantuje właściwą jakość i ilość powietrza
- eliminuje hałas i przeciągi
- niezależna od warunków atmosferycznych
- zapobiega zawilgoceniu pomieszczeń i rozwoju toksycznych grzybów i pleśni
- filtruje powietrze i likwiduje problemy alergiczne dróg oddechowych
- skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy, dwutlenek węgla, parę wodną, kurz i wiele innych substancji chemicznych wydzielanych z materiałów budowlanych oraz wyposażenia wnętrz
- zabezpiecza przed insektami
- oszczędza energię cieplną zużytą do ogrzewania
- niższe rachunki za ogrzewanie nawet do 40%
DODATKOWE KORZYŚCI WYNIKAJĄCE
Z POSIADANIA REKUPERACJI
Rekuperacja daje Ci oszczędności na ogrzewaniu domu, zwiększa komfort mieszkania i dba o Twoje zdrowie. W sumie już te trzy elementy są wystarczającym powodem, dla którego rekuperacja jest obowiązkowym elementem w nowoczesnym budownictwie. Rekuperacja jest jednak tak wspaniałym systemem, że daje jeszcze więcej, dodatkowych korzyści! Poniżej krótko podsumowuję opisane już korzyści jakie daje rekuperacja i wymieniam dodatkowe:
- rekuperacja to oszczędność energii
- filtrowanie powietrza z pyłków – bardzo ważne dla alergików!
- brak zanieczyszczeń z zewnątrz – dym z kominów, samochodów itp.
- brak hałasu z otwartego okna, jeśli mieszkasz przy drodze
- sterowanie ilością powietrza nawiewanego i wyciąganego – pełna kontrola nad instalacją
- wentylacja na żądanie – szybkie przewietrzanie pomieszczeń
- szybkie usuwanie wilgoci – suche okna (zwłaszcza w kuchni i łazienkach), suche lustra (łazienki)
- szybkie usuwanie zapachów: kuchnia – gotowanie, / WC –
- mniejsza ilość kurzu w mieszkaniu czyste powietrze – brak roztoczy, wirusów, bakterii
- brak owadów wiosną i latem – nie ma konieczności otwierania okien
- w pomieszczeniach z wentylacją szybciej schnie pranie
- w wentylowanych pomieszczeniach szybciej schną podłogi po umyciu
- rekuperacja to też możliwość rozbudowania instalacji o dodatkowe funkcje takie jak chłodzenie lub dogrzewanie powietrza!
- rekuperacja może być w pełni automatyczna przy wykorzystaniu czujników CO2 i wilgoci
- rekuperacja może być podłączona pod instalacje inteligentnego budynku
- rekuperacja zwiększa wartość i standard budynków i mieszkań
CO TO JEST REKUPERACJA?
Rekuperacja to taka wentylacja, która odzyskuje energię z powietrza już raz ogrzanego.
Robi to mechanicznie, tzn. w sposób wymuszony. To wymuszenie i mechanika pozwala na pełne uniezależnienie się od grymasów pogody: wiatru, temperatury i ciśnienia, które mają ogromny wpływ na zawodność wentylacji grawitacyjnej, która w domach ze szczelnymi oknami się po prostu nie sprawdza.
Centralną częścią systemu rekuperacji jest rekuperator: urządzenie służące do generowania ruchu w instalacji wentylacyjnej. To właśnie w rekuperatorze dochodzi do wymiany energii pomiędzy strumieniem powietrza nawiewanego a wywiewanego. W rekuperatorze, a właściwie w jego części zwanej wymiennikiem ciepła rekuperatora.
Zyski z rekuperacji
Efektem działania systemu rekuperacji w domu jest to, że przez całą dobę we wszystkich pomieszczeniach obecne jest świeże powietrze o niskiej zawartości dwutlenku węgla i wilgoci oraz zanieczyszczeń o składzie bardzo zbliżonym do składu powietrza zewnętrznego. Mimo zamkniętych okien, bez względu na porę dnia i roku oraz pomimo obecności ludzi, którzy są największymi producentami dwutlenku węgla i wilgoci.
Przebywając w rekuperowanych pomieszczeniach ten komfort rzeczywiście da się odczuć, odczuwa go także kieszeń, gdyż rekuperacja znacznie redukuje koszty ogrzewania budynku.
Technologie budowlane a rekuperacja
Nowoczesne budownictwo to budownictwo przede wszystkim szczelne i ciepłe, skoncentrowane na doborze takich materiałów budowlanych, które ograniczają straty energetyczne budynku do minimum.
Szczelne okna, ciepłe szyby, nowoczesne materiały wznoszeniowe, grube warstwy ocieplenia i doskonale zaizolowane ściany – to wszystko znacznie ogranicza zapotrzebowanie energetyczne budynku.
Domy pasywne, ale także niskoenergetyczne potrzebują minimalne ilości energii do zapewnienia komfortowej temperatury – ich prawidłowe funkcjonowanie bez systemu rekuperacji nie byłoby możliwe, gdyż straty energii cieplnej budynku przez kominy wentylacji grawitacyjnej sięgają minimum 30%, a czasami nawet 60% w zależności od stopnia szczelności budynku.
Generalna zasada ruchu powietrza w systemie rekuperacji
Powietrze zużyte jest usuwane z kuchni i łazienek oraz garderób i korytarzy, nawiewane jest zaś zaś do salonu i sypialni. Część pomieszczeń posiada zarówno nawiew, jak i wywiew (np. połączona kuchnia z jadalnią), a także np. suszarnie/pralnie. Część pomieszczeń nie ma ani punktów nawiewnych, ani wywiewnych – są to tzw. pomieszczenia transferowe: są one wentylowane równie skutecznie, jednak nie ma w nich anemostatów.
Każdy dom – w zależności od specyfiki układu pomieszczeń, rozmieszczenia łazienek, ścianek działowych etc. – jest wentylowany w niepowtarzalny sposób. Dlatego do każdego z projektu domu przygotowany musi być oddzielny projekt systemu rekuperacji.
Projekt systemu rekuperacji
Aby wentylacja przynosiła wymierne korzyści, projektant powinien właściwie określić zapotrzebowanie budynku na konkretną ilość powietrza. Robi to się przyjmując do obliczeń obowiązujące aktualnie wytyczne dotyczące:
- liczby osób przebywających w budynku
- kubatury poszczególnych pomieszczeń budynku
- przeznaczenia pomieszczeń
Z praktyki wynika jednak, że tylko dokładna analiza powyższych danych połączona z indywidualnym podejściem do każdego projektu domu oraz do jego mieszkańców i ich potrzeb pozwala dobrać takie parametry pracy urządzenia i instalacji, które zapewnią maksymalny komfort w domu.
REKUPERACJA, A WENTYLACJA GRAWITACYJNA
By lepiej zrozumieć, czym jest rekuperacja, musimy mieć świadomość jak do tej pory radzono sobie z wymianą powietrza w budynkach, czyli co to jest wentylacja grawitacyjna.
Wentylacja grawitacyjne, w przeciwieństwie do systemu rekuperacji, nie potrzebuje do swojego działania żadnego urządzenia, opiera się na systemie kominów. Tak naprawdę, wentylacja grawitacyjna to ładna nazwa dla dziur przebitych przez mury Twojego domu. Rekuperacja opiera się na dwóch strumieniach powietrza wytwarzanych przez rekuperator.
Wentylacja grawitacyjna opiera się na jednym strumieniu powietrza wytwarzanym różnicą ciśnień między wnętrzem budynku, a jego otoczeniem. Docelowo, kominy wentylacji grawitacyjnej powinny wyciągać zużyte powietrze na zewnątrz budynku, zaś świeże powietrze powinno napływać przez… szpary w drzwiach, oknach, wywietrzniki itd.
Już na pierwszy rzut oka widać tutaj wady wentylacji grawitacyjnej w stosunku do rekuperacji. Po pierwsze wentylacja grawitacyjna wyciąga z domu ciepłe powietrze i w żaden sposób nie gromadzi tego ciepła, za ogrzanie którego już przecież zapłaciłeś.
Tymczasem przez otwarte okno i nieszczelności w budynku nawiewane jest świeże, ale zimne powietrze, które wymaga całkowitego ogrzania. Rekuperacja, tymczasem, pobiera ciepło z wywiewanego powietrza i przekazuje je powietrzu nawiewanemu, dzięki czemu możliwa jest oszczędność energii wymaganej do ogrzania tego powietrza, do pożądanej temperatury sięgająca 30%.
Kolejna sprawa – wentylacja grawitacyjna w żaden sposób nie filtruje, tak jak rekuperacja, nawiewanego powietrza. Jeśli na zewnątrz jest pełno dymu i alergenów – to jeśli otworzysz okno – wszystko wleci do Twojego domu. Jak tego okna nie otworzysz – będzie wilgotno i duszno. I tak źle i tak niedobrze. Rekuperacja całkowicie eliminuje ten problem, gdyż do swojego działania nie wymaga otwierania okien, a nawet zaleca się ich zamykanie, by powstrzymywać niepotrzebne straty ciepła.
Wentylacja grawitacyjna sprawdza się tam, gdzie stolarka okienna i drzwi są nieszczelne, przepuszczają powietrze z zewnątrz. Jednak od jakiegoś czasu, coraz większą popularność zdobywa budownictwo energooszczędne, a nawet pasywne, gdzie całkowicie eliminuje się występowanie mostków cieplnych, czyli właśnie miejsc utraty ciepła takich jak nieszczelne drzwi czy okna (i nie tylko).
W przypadku domu energooszczędnego rekuperacja nie jest wyborem, jest koniecznością. Jeśli brudne, wilgotne powietrze nie ma gdzie odpływać, a tylko napływa zimne z zewnątrz, to prowadzi do gromadzenia się wilgoci w mieszkaniu – nie jest to ani komfortowe, ani zdrowe dla Ciebie i Twojej rodziny. Jeśli budujesz energooszczędnie, rekuperacja to jedyny sensowny system wentylacji jaki masz do wyboru.
REKUPERACJA, A OSZCZĘDNOŚĆ I ODZYSK CIEPŁA
Jeśli czytasz ten artykuł o rekuperacji to całkiem prawdopodobne, że czytałeś już w sieci inne artykuły dotyczące systemu rekuperacji. Pewnie widziałeś także podawane tam informacje, że dzięki rekuperacji możesz oszczędzić nawet 60, 70% wydatków na ogrzewanie Twojego domu. W tym miejscu trochę Cię zmartwię – oszczędności takich rzędów wielkości są nierealne, opierają się na wyidealizowanych obliczeniach.
Z wieloletniego doświadczenia naszej firmy Ecocomfort, wynika, że dobry system rekuperacji pozwala na realną oszczędność energii wynoszącą 30%.
Czy to źle? Nie, to bardzo dobrze! 30% to aż jedna trzecia mniej wydatków na ogrzewanie Twojego domu tylko dzięki jednemu rozwiązaniu jakim jest rekuperacja! Dzięki zastosowaniu innych systemów ograniczających straty ciepła (odpowiednia izolacja, unikanie występowania mostków ciepła itd.) możesz ograniczyć wydatki na ogrzewanie jeszcze bardziej (więcej na ten temat w punkcie dotyczącym domów energooszczędnych i pasywnych), nawet kilkukrotnie w stosunku do tradycyjnego budownictwa.
Pamiętaj też, że oszczędności na rachunkach jakie daje rekuperacja to tylko najmniej ważna korzyść wynikająca z systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła! Co jest ważniejsze? Zdrowie Twoje i Twojej rodziny!
REKUPERATOR
Wybór central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła jest na polskim rynku bardzo duży. Ważne, by przy wyborze uwzględnić najważniejsze parametry rekuperatora:
- rodzaj wymiennika ciepła: to od niego bezpośrednio zależy, z jaką wydajnością będzie pracowało urządzenie, najwyższy odzysk gwarantują wymienniki przeciwprądowe, potem w kolejności znajdują się wymienniki obrotowe (o o dzysku ciepła około 80%), a na końcu krzyżowe (do 60%),
- wartość odzysku ciepła urządzenia: związana bezpośrednio z rodzajem wymiennik ciepła: parametr ten podawany jest przez producentów w procentach; im jest on większy, tym lepiej; najlepsze urządzenia z wymiennikiem przeciwprądowym zapewniają odzysk ciepła na poziomie do 95%
- wydajność: warto sprawdzić, przy jakim sprężu podawana jest ta wartość: większość rzetelnych producentów zaznacza, że chodzi o spręż podawany przy 200 Pa
- zużycie prądu: ponieważ urządzenie powinno pracować 24h/dobę przez cały rok nawet podczas nieobecności mieszkańców, istotne jest, ile prądu zużyje: w dobrych urządzeniach wartość ta wynosi średnio 45W, co daje średni dzienny koszt użytkowania rekuperatora na poziomie około 0,39 pln
- by-pass zintegrowany z centralą: zapewnia on możliwość tzw. „swobodnego chłodzenia” poprzez skierowanie w okresie letnim chłodniejszego nocnego, zewnętrznego powietrza bezpośrednio do pomieszczeń z obejściem wymiennika ciepła; zapewnia także wywiew ciepłego powietrza z budynku bezpośrednio na zewnątrz omijając wymiennik
- możliwość odzysku wilgoci w rekuperatorze z wymiennikiem entalpicznym
- możliwość podłączenia gruntowego wymiennika ciepła
- możliwość podłączenia jednostki chłodzącej
- rodzaj zastosowanych wentylatorów: dostępne są na prąd stały i zmienny; lepsze parametry uzyskują wentylatory na prąd stały (zużycie energii od 6 W)
- zastosowany w centrali rodzaj izolacji akustycznej i termicznej
- warto sprawdzić, czy rekuperator jest przystosowany do pracy podczas niskich temperatur zewnętrznych, tj. czy posiada ekonomiczny system antyzamrożeniowy
- przy ilu decybelach pracuje centrala
Niezwykle istotna dla utrzymania wysokich parametrów pracy rekuperatora jest regularna wymiana filtrów. Ponieważ zatrzymują one skutecznie większość zanieczyszczeń, szybko ulegają zabrudzeniu i tracą swoje właściwości. Mogą wtedy – poprzez stworzenie dużych oporów przepływów powietrza – upośledzać pracę rekuperatora. W skrajnych przypadkach, gdy centrala przez długi czas pracuje z zabrudzonymi filtrami, może dojść nawet do zabrudzenia wymiennika, co powoduje powstanie dodatkowych oporów.
W zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza (a także pory roku), filtry wymienia się średnio raz na 3 miesiące – o czym może automatycznie przypomnieć odpowiednio ustawiony sterownik rekuperatora – przy czym co najmniej raz w miesiącu należy sprawdzić, czy filtry nie uległy nadmiernemu zabrudzeniu.
GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA
Gruntowy wymiennik ciepła jest bardzo dobrym uzupełnieniem systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, w najprostszej postaci jest to rurociąg zakopany w ziemi – którym przedostaje się powietrze wentylacyjne. Mechanizm działania gruntowego wymiennika ciepła opiera się na zdolności gruntu do całorocznej stabilizacji temperatury na określonej głębokości, średnia temperatura gruntu na głębokości ok. 1,5 metra wynosi w przybliżeniu 4°C. Wprowadzone do wymiennika powietrze zewnętrzne ogrzewa się wstępnie zimą zanim trafi ono do centrali wentylacyjnej, latem gruntowy wymiennik ciepła spełnia rolę najtańszego klimatyzatora – obniża temperaturę powietrza wprowadzanego do budynku o kilka stopni
MONTAZ REKUPERACJI
Zapewniamy fachowe doradztwo i rzetelną usługę w zakresie projektowania, wyceny i montażu systemu rekuperacji. Wszystkie materiały z których korzystamy przy budowie naszych instalacje pochodzą od sprawdzonych producentów i są najwyższej jakości co gwarantuje niezawodną prace przez lata.
Instalacje Stanisław Grabowski
Wykonujemy instalacje hydrauliczne, alarmowe, elektryczne, ogrodowe, sanitarne, grzewcze, ale także montujemy i wdrażamy klimatyzatory LG, a także wszelkie nowatorskie projekty i rozwiązania. Działamy na terenie całego województwa Mazowieckiego.